کلمپه محلی سوغات کرمان

کلمپه محلی سوغات کرمان

در این مطلب می خواهیم شما را با کلمپه محلی که یکی از سوغات کرمان می باشد آشنا کنیم و تاریخچه،طرز تهیه کلمپه محلی،خواص کلمپه محلی و… را به طور کامل برای شما توضیح بدهیم پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

کلمپه محلی سوغات کرمان

شهر کرمان به خاطر آب و هوای خشک و کویری که دارد همانند دیگر شهرهای کشورمان مانند یزد که آب و هوای خشک دارد مصرف شیرینی جات در بین مردم آن جا رواج بیشتری نسبت به سایر نقاط کشور دارد.
از معروف ترین خوراکی های کرمان که معروف است و بیشتر توسط مردم این شهر مصرف می شود و به عنوان سوغات کرمان توسط مسافرینی که به کرمان می روند خریده می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود :
کلمپه محلی کرمان،قطاب،قوتو و…

خرید-کلمپه-کرمان-کلمپه-محلی

برای خرید کلمپه کرمان بر روی دکمه خرید کلیک کنید.

خرید آنلاین کلمپه کرمان

کلمپه محلی کرمان به علت سابقه و اعتباری که دارد از دیرباز دربین مردم کرمان مخصوصا مردم بم کرمان از شهرت و اعتبار بیشتری نسبت به بقیه ی خوراکی های کرمان بر خوردار است.
شاید دوست داشته باشید بدانید که کلمپه چگونه به وجود آمده و کلمپه چطور تهیه می شده است ؟
در زمان های قدیم بیشتر شیرینی جاتی که تولید میشد با توجه به امکانات و موادی که در دسترس مردم محلی آن زمان بود انجام می شده است که کلمپه محلی کرمان نیز به همین شکل توسط مردم کرمان به وجود آمد.
شکل تهیه کلمپه محلی کرمان که توسط بانوان این سرزمین در زمان های گذشته درست می شده است به این صورت بوده است که ابتدا از آردی که در زبان محلی به آن آرد سهن می گفتند خمیری را تهیه می کردند و آن را به اندازه ای مانند یک نعلبکی پهن می کردند.

سپس خرمایی که هسته ی آن از قبل گرفته شده بود را به همراه گردو داخل خمیر تهیه شده می گذاشتند و با استفاده از تکه خمیر دیگری آن را می پوشاندند و با استفاده از ادویه کلمپه که مخصوص هم بود آن را معطر و خوشمزه تر می کردند.

در نهایت برای پختن کلمپه محلی از تنور استفاده می کردند و به مانند درست کردن نان ،کلمپه محلی را درون تنور می گذاشتند و می پختند و پس از پخته شدن از تنور خارج می کردند و مورد مصرف قرار می دادند.

کلمپه-کرمان-کلمپه-محلی

از معروف ترین ادویه جاتی که در تهیه کلمپه محلی مورد استفاده قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:
زیره،هل ، دارچین، میخک، زنجبیل، جوز هندی و… .
تمام مواد اولیه برای تهیه و درست کردن کلمپه محلی در خود استان وجود داشته است.

خرما از نخلستان هایی که در استان بوده تهیه می شده است. روغن حیوانی مخصوص و گردو ی مورد استفاده در تهیه کلمپه محلی از منطقه های سردسیر کرمان تهیه می شد و تمام ادویه جات کلمپه محلی مانند دارچین،هل و… نیز در خود استان وجود داشته است.
این از هنر مردمان سرزمین کرمان بوده است که با توجه به موادی که در اختیارداشته اند توانسته اند شیرینی خوشمزه و خوش عطری را درست کنند.
در شکل امروزی در طرز تهیه کلمپه کرمانی خانگی دیگر از تنور در تهیه کلمپه محلی استفاده نمی شود و استفاده از فر جای تنور را گرفته است و تولید انبوه کلمپه محلی کرمان در کارگاه های کرمان صورت می گیرد و علاوه بر مصرف مردم کرمان به عنوان سوغات کرمان نیز توسط مردم بقیه ی شهرهای کشور نیز تهیه می شود.

در حال حاضر کلمپه به صورت دیگر و در شهرهای دیگر نیز تولید می شود که در آینده مطالبی در مورد طرز تهیه کلمپه با آرد برنج،طرز تهیه کلمپه گنابادی، کلمپه برنجی ، کلمپه جهرم و.. قرار خواهیم دادیم تا بتوانید با انواع کلمپه محلی که در شهرهای دیگر وبه روش های دیگر وجود دارد نیز آشنا بشوید.

 

خواص کلمپه محلی کرمان

در قسمت قبل شما را با کلمپه محلی و طرز تهیه تهیه کلمپه محلی آشنا کردیم . کلمپه ی محلی کرمان به علت استفاده از مواد مغذی در ترکیبات آن دارای خواص زیادی می باشد .بعضی از خواص کلمپه محلی کرمان عبارتند از:
1-خرمای مورداستفاده در تهیه کلمپه کرمان سرشار از مس ، منگنز و منیزیم می باشد . این مواد نقش اساسی در حفظ سلامت استخوان های بدن دارد و برای کسانی که نگران پوکی استخوان در آینده می باشند و یا به این بیماری دچار هستند بسیار مفید می باشد.
2- خرمای موجود در کلمپه محلی سرشار از ویتامین k می باشد. این ویتامین در انعقاد خون در بدن کمک می کند و سوخت و ساز بدن را به طرز قابل ملاحظه ای افزایش خواهد داد.
3- خرمای مورد استفاده در کلمپه محلی سرشار از پتاسیم می باشد که باعث کاهش فشار خون می شودو برای کسانی که دچار بیماری فشار خون می باشند مفید خواهد بود.
4- روغن حیوانی محلی که در کلمپه محلی استفاده می شود حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان می باشد. این آنتی اکسیدان ها به جذب بهتر ویتامین ها و مواد معدنی که در غذاهایی که شما مصرف می کنید کمک خواهد کرد و همه این ها در نهایت باعث می شود سیستم ایمنی بدن تقویت شود.
5-هل مورداستفاده در کلمپه محلی خواص ضد التهابی دارد و به هضم بهتر غذا نیز کمک می کند.همچنین هل از بیماری هایی که مربوط به دستگاه گوارش نیز می باشد نظیر سوزش سردل ، رفلکس اسید و… نیز جلوگیری می کند.
6- دارچین موجود در کلمپه محلی نقش قابل توجهی در پیشگیری از بیماری آلزایمرایفا می کند و از رشد سلول های مغزی که باعث ایجاد آلزایمر می شوند جلوگیری می کند.

آلزایمر-

خرید کلمپه محلی

در قسمت های قبلی از کلمپه محلی کرمان و خواص آن گفتیم. بسیاری از شما شاید قصد خریدکلمپه محلی کرمان را دارید.
نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که درست است که کلمپه محلی کرمان خوشمزه و دارای خواص نیز می باشد.

در عین حال بعضی از کارگاه های سودجو از مواد با کیفیت پایین و اضافه کننده های غیر مجاز استفاده می کنند و همین امر باعث می شود که نه تنها کلمپه محلی کرمان برای شما خواص نداشته باشد بلکه بسایر مضر بوده و در آینده شما را به علت استفاده از مواد غیر مجاز در ترکیبات به بیماری هایی نظیر سرطان دچار کند.
برای همین خرید کلمپه محلی از شیرینی فروشی های معتبر حائز اهمیت است .یکی از بهترین راه ها برای تهیه کلمپه می تواند خرید کلمپه محلی کرمان از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه اینترنتی سوغات پارسی می باشد.
شما در این فروشگاه ها می توانید کلمپه کرمان اصل و بقیه خوراکی های کرمان وهمچنین بقیه شهرها را تهیه کنید و خیالتان از این لحاظ راحت باشد. علاوه بر این قیمت کلمپه محلی کرمان در این فروشگاه نیز مناسب می باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.