چگونه میناکاری کنیم

چگونه میناکاری کنیم

آشنایی با میناکاری

میناکاری هنری است که جزو صنایع دستی می باشد. میناکاری را هنر آتش و خاک نیز می نامند. تاریخ پیدایش هنر میناکاری به  چند هزار سال قبل بر می گردد(حدودد 1500 سال پیش از میلادمسیح).

در آن زمان از هنر میناکاری بیشتر در زیور آلات و سپس ظروف استفاده میشد. در حال حاضر هنر میناکاری در اصفهان نسبت به بقیه ی شهر ها بیشتر انجام می شود و اصفهان را در حال حاضر می توان مادر هنر میناکاری نامید.

هنر میناکاری را بر روی فلزاتی مانند طلا،نقره و مس انجام می دهند. در بین این فلزات فلز مس بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می گیرد.
علت آن هم این است که فلز مس نسبت به بقیه فلزها قابلیت شکل پذیری بالاتری دارد و بهتر می توان شکل مورد  مانند گلدان میناکاری نظر را ایجاد کرد. فلز طلا برتری که نسبت به بقیه فلزها از جمله مس دارد این است  که جزییات را بهتر میتوان بر روی آن پیاده سازی کرد.
خریدمحصولچگونهمیناکاریکنیم

برای خرید میناکاری اصفهان بر روی دکمه خرید کلیک کنید.

 

خرید آنلاین میناکاری

هنر میناکاری را فقط بر روی فلزاتی نظیر مس یا طلا انجام نمی دهند. در حال حاضر میناکاری روی سفال، میناکاری روی چوب، میناکاری روی سنگ و میناکاری روی شیشه نیز انجام می شود و هر کدام  زیبایی های منحصر به فرد به خود را دارد و نمی توان گفت کدام روش میناکاری زیباتر از دیگری است و این بیشتر به سلیقه  فرد بر می گردد.

از جمله ظروف میناکاری ایجاد شده می توان موارد زیر را نام برد:

بشقاب میناکاری، تندیس میناکاری،ساعت میناکاری، کاسه و بشقاب میناکاری، قندان میناکاری،کاسه میناکاری، گلدان میناکاری و… .

گلدان میناکاری

چگونه میناکاری کنیم ؟

در این قسمت می خواهیم شما را با روش ساخت مینا کاری و این که چگونه میناکاری کنیم آشنا کنیم.

 

مواد و وسایل میناکاری

اگر شما به هنر میناکاری علاقمند باشید اولین چیز ی که باید با آن آشنا شوید مواد و وسایل میناکاری می باشد.

  مواد و وسایل بستگی به این که میناکاری بر روی مس یا میناکاری بر روی سفال یا … باشد متفاوت می باشد.

از مهم ترین مواد و وسایل مورد نیاز میناکاری روی سفال یا میناکاری روی مس می توان موارد زیر را نام برد:

1 – فلزاتی که مورد استفاده قرار می گیرد. از مهم ترین فلزهای مورد استفاده می توان از مس ، طلا، نقره و برنج را نام برد.

مسی که مورد استفاده قرار می گیرد باید درجه خلوص آن بالا باشد و استفاده از ورق یا شمش مس قابل قبول نمی باشد. ضخامتی هم که میتوان در نظر گرفت 8. میلیمتر می باشد.

در مورد عیاری که  درمورد طلا  مورداستفاده قرار می گیرد بستگی مستقیم با نظر سازنده دارد که از چه عیار طلایی استفاده کند و نمی توان فرمول خاصی را داد.

اگر بنابر استفاده از نقره باشد حداقل عیاری که مورد استفاده قرار می گیرد باید 84 درصد باشد.

2 – لعاب هم جزو مواد اولیه میناکاری می باشد. لعاب یک لایه ی نازک می باشد که از مواد مواد معدنی تشکیل شده و آن را بر روی قطعه های فلزی می پوشانند.

یکی از لازمه های ایجاد نقش های میناکاری بر روی فلز این است که سطح مناسبی ایجاد شود و این کار توسط لعاب انجام می شود. لعابی هم که مورد استفاده قرار می گیرد معمولا رنگ آن سفید می باشد.

3 –  رنگ های مینا هم جزو مواد اولیه ای است که باید تهیه شود. رنگ های میناکاری را معمولا از پودر اکسید فلزها تهیه می کنند.

در زمان های خیلی قدیم  از رنگ های گیاهی و معدنی استفاده میشده است اما در حال حاضر بیشتر از رنگ های شیمیایی که آماده هستند استفاده می شود.

برای ایجاد هنر میناکاری معمولا از رنگ های متفاوتی استفاده می شود که از مهم ترین ها آن ها می توان موارد زیر را نام برد :

رنگ قهوه ای، رنگ فیروزه ای، رنگ زرد، رنگ فیروزه ای، رنگ قرمز ارغوانی، رنگ سبز، رنگ قرمزی که به بنفش مایل است و رنگ آبی لاجوردی

گلدان و بشقاب میناکاری

 

مراحل ایجاد ظروف میناکاری

میناکاری بستگی به این که میناکاری روی سفال یا میناکاری روی سفال  و…. باشد دارای تفاوت هایی می باشد. ما  برای شما میناکاری روی مس را مراحل آن را توضیح می دهیم :

1 – در این مرحله مس  مورد نظر را برای میناکاری انتخاب می شود. شکل و اندازه ی ظرف مسی را هنرمند انتخاب می کند. مسی که برای میناکاری استفاده می شود معمولا بر دو نوع می باشد :

الف – مس تخته ای که بهترین نوع مس برای میناکاری می باشد که به مس کارخانه ای هم معروف است و این مس از کرمان تهیه می شود.

ب –مس نوردی. این مس را از ترکیب ضایعات فلزی به دست می آورند . البته این مس زیاد کیفیت بالایی ندارد و قابلیت لعاب گیری آن هم بسیار پایین می باشد.

2 – در این مرحله ظرف مسی را که در مرحله قبل ایجاد و انتخاب کرده اند را خوب حرارت می دهند و بعد ظرف مسی را داخل آب قرار می دهند تا آب دیده شود. بازاری ها به این مرحله تابیدن می گویند.

3 –  در این مرحله مس را جرم زدایی می کنند. اگر لکه ای بر روی ظرف مسی باشد باعث می شود میناکاری به درستی بر روی آن ننشیند و کار خراب شود.

برای همین لازم است که حتی یک قطره لک هم بر روی ظرف مسی ما نباشد. برای جرم زدایی هم معمولا از ترکیب اسید سولفوریک و آب به مقدار مشخص استفاده می کنند .

4 –در این مرحله ظرف میناکاری را لعاب می دهند. رنگ لعاب هم همانطور که قبلا خدمت شما گفته شد معمولا سفید است. این مرحله باید چند بار انجام شود تا رنگ لعاب ثابت شود .

 

 

 

 

 

 

ست گلدان و بشقاب میناکاری

 

5-در این مرحله طراحی مورد نظر را بر روی ظرف مسی انجام می دهند.  برای این کار از رنگ های مختلف و متفاوتی استفاده می شود .رنگ مورد استفاده هم معمولا از نوع نسوز می باشد.

6 – در این مرحله ظریف کاری را روی ظرف مینا انجام می دهند. برای ظریف کاری ظرف مینا را داخل کوره می گذارند و برای چند دقیقه حدود 700 درجه به آن حرارت مید هند تا رنگ های ظرف مینا براق شود.

نکته ای که باید یاد آور شویم  این است که برای ایجاد طرح ها از شابلون میناکاری استفاده می شود و طرح ها و نقوش مورد نظر را با استفاده از شابلون میناکاری بر روی ظرف انجام می دهند.

شابلون های میناکاری  مانند شابلون میناکاری روی سفال زیاد است و شما می توانید شابلون میناکاری سفال خود را تهیه کنید و طرحی که  مورد نظر تان  است را پیاده سازی کنید.

امیدوارم  با این که چگونه میناکاری کنیم و این که میناکاری چگونه اماده می شود آشنا شده باشید.

شما هم اگر به هنر میناکاری اعم از میناکاری روی مس یا میناکاری روی سفال علاقه مند هستید می توانید فیلم آموزش میناکاری را تهیه کنید یا  نزد هنرمندان این کار تجربه آموزی کنید. در آمد میناکاری روی سفال یا میناکاری روی سفال هم  هر چه قدر تجربه و مهارت شما بالاتر برود افزایش می یابد.

قیمت ظروف میناکاری هم بسته به مولد اولیه و طرح و اندازه ظرف میناکاری متفاوت است.

شما می توانید ظروف میناکاری اصل را از فروشگاه اینترنتی سوغات پارسی تهیه کنید و خیالتان بابت کیفیت محصول ارائه شده راحت باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.