مهم ترین ویژگی ها و خواص سنگ فیروزه

سنگ فیروزه

در این مطلب می خواهیم شما  را با سنگ فیروزه اصل آشنا کنیم و این که سنگ فیروزه چیست و تاریخچه آن را بررسی کنیم، خواص سنگ فیروزه و مضرات سنگ فیروزه رو بررسی می کنیم. از این که چگونه سنگ فیروزه رو زنده کنیم برای شما صحبت می کنیم . پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

تاریخچه سنگ فیروزه

سنگ فیروزه از لحاظ قدمت جزو قدیمی ترین کانی هایی است که  کشف شده است. تاریخ دقیق کشف سنگ فیروزه مشخص نیست اما قدیمی ترین معادن سنگ فیروزه که کشف شد به مصر که 7500 سال قبل از میلاد مسیح می باشد و سلسه فراعنه بر می گردد.

قدیمی ترین سنگ فیروزه ای هم که کشف شده به جسد یک مومیایی بر می گردد که دستبند فیروزه بر روی دست آن بود و در این دستبند نام آن شخص بر روی آن حک شده بود.

اگر بخواهیم تاریخچه سنگ فیروزه بررسی کنیم باید بگویم که سنگ فیروزه از زمان های قدیم در ایران وجود داشته است و نمونه اولیه پیدا شده به زمان حکومت داریوش و کوروش بر می گردد که معروف ترین نمونه یافت شده کاخ داریوش بزرگ در شوش می باشد.

خرید محصولات فیروزه کوب

برای خرید محصولات فیروزه کوب بر روی دکمه خرید کلیک کنید.

 

خرید مصحولات فیروزه کوبی

 

سنگ فیروزه به انگلیسی turquoise می باشد که به معنی سنگ ترکی است.شاید علت این که به این نام گفته می شود این باشد که نخستین بار فیروزه ایران از طریق کشور ترکیه و تاجران ترک به اروپا صادر شده است.

یکی از اولین کشور های اروپایی هم که فیروزه ایران ازطریق تجار ترک صادر شده فرانسه می باشد. به طوری که اگر در منابع فرانسه جستجو کنیم تاریخ  وارد شدن فیروزه ایران به فرانسه به قرن سیزدهم بر می گردد.

از مشهورترین سنگ های فیروزه در ایران می توان سنگ فیروزه نیشابور اصل و سنگ فیروزه کرمان رو نام برد. سنگ فیروزه نیشابور اصل نسبت به سنگ فیروزه کرمان دارای کیفیت به مراتب بالاتری می باشد و قیمت سنگ خام فیروزه نیشابور بالاتر از سنگ فیروزه خام کرمان می باشد. از نمونه استفاده شده سنگ فیروزه نیشابور می توان به  سنگ فیروزه حرم امام رضا اشاره نمود.

 

خواص سنگ فیروزه

اگر بخواهیم خواص سنگ فیروزه کرمان یا نیشابور و در کل سنگ فیروزه رو برای شما بگویم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1 -فیروزه می تواند برای تقویت قلب انسان موثر باشد.

2 -فیروزه می تواند در کاهش افسردگی و بیماری های روحی و روانی موثر باشد.

3 -سنگ فیروزه می تواند در عملکرد درست کبد تاثیر گذار باشد و باعث بهبود عملکرد کبد شود .

4 – نگاه کردن به سنگ فیروزه می تواند چشم های شما رو تقویت کند. اگر از سرمه استفاده کنید و سنگ فیروزه رو بر روی چشمان خود بگذارید می تواند در درمان بعضی از بیماری های چشمی موثر باشد.

5 – سنگ فیروزه رو اگر همیشه همراه خود داشته باشید مثلا به صورت انگشتر فیروزه یا گردنبند فیروزه انرژی های منفی رو از شما دور می کند مثلا چشم زخم و عواقب آن. در حقیقت می توان گفت سنگ فیروزه همانند سنگ عقیق می تواند بلا ها رو از شما دور کند و به رونق و توسعه کسب و کار شما کمک کند .

6 -سنگ فیروزه ای رو اگر بر روی چاکرای گلوی خود قرار دهید می تواند در درمان بیمارهای تنفسی شما موثر باشد و همچنین می تواند عملکرد تارهای صوتی شما رو تقویت کند.

7 -سنگ فیروزه می تواند نواحی از بدن شما که دچار ویروس و باکتری شده است در درمان آن قسمت موثر باشد.

8- سنگ فیروزه چون دارای نیروی مثبت می باشد می تواند اعتماد به نفس شما رو افزایش دهد و به علت همین نیروی مثبت می تواند باعث ایجاد شادی در شما بشود و برای انجام کارهایی که برای شما دشوار است به شما نیرو بدهد.

سنگ فیروزه

 

کاربرد سنگ فیروزه

در زمان های بسیار قدیم از سنگ فیروزه بیشتر در ساخت جواهرات استفاده میشد و استفاده از فیروزه در ساخت جواهرات به علت زیبایی خاصی که داشت امری رایج بود .

در زمان حاضر یکی از موارد استفاده از سنگ فیروزه استفاده از سنگ فیروزه به صورت دستنبد یا گردنبند و یا در  ساخت جواهرات زیور آلات می باشد.

یکی از کاربرد مهم سنگ فیروزه چسباندن سنگ فیروزه بر روی ظروف مسی مانند سنگاب، گلدان و… می باشد که باعث زیبایی  فوق العاده این ظروف می شود و این امر باعث شده استفاده از این ظروف در حال حاضر مشتریان زیادی داشته باشد . از نمونه ظروف مسی که معمولا  بر روی آن فیروزه کوبی می شود می توان موارد زیر رو نام برد :

آجیل خوری فیروزه کوب ، آینه فیروزه کوب، سرویس چای خوری فیروزه کوب، سنگاب فیروزه کوب، کشکول فیروزه کوب و…

 

سنگ فیروزه مرده چیست ؟

شما برای شما  این سئوال پیش بیاد که منظور از سنگ فیروزه مرده چیست؟ موقعی که سنگ فیروزه رنگ آبی زیبایی رو که دارد از دست می دهد و به رنگ سنگ فیروزه سبز مات، تیره و کدر تبدیل می شود به آن سنگ فیروزه مرده می گویند. جالب است بدانید که سنگ فیروزه ای که مرده باشد دیگر هیچ خاصیتی ندارد .

 

به چه دلایلی سنگ فیروزه مرده می شود؟

دلایل زیادی برای مرده شدن سنگ فیروزه وجود دارد اما از مهم ترین دلایل مرده شدن سنگ فیروزه می توان موارد زیر رو نام برد :

آب داغ، مواد شیمیایی، نور مستقیم خورشید، لوازم آرایشی و روغن ها

 

چگونه از مرده شدن سنگ فیروزه جلوگیری کنیم ؟

در زیر را هکارهایی را برای جلوگیری از مرده شدن سنگ فیروزه خدمت شما ارائه می دهیم :

1 – موقعی که نظافت منزل رو انجام می دهید مثلا شستشو انجام می دهید سنگ فیروزه رو در جای دیگری قرار دهید و پس از انجام کارهای خود دوباره از آن استفاده کنید.

2 – اگر از جواهرات فیروزه خود استفاده نمی کنید آن را در جعبه ی مخصوص خود قرار بدهید و از قرار دادن  زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

3 – موقعی که می خواهید پوشاک و لباس خود را تعویض کنید اول سنگ فیروزه را خارج کنید تا با لوازم آرایشی و کرم هایی که استفاده می کنید تماس پیدا نکند و موجب آسیب به سنگ فیروزه نشود.

 

سنگ-فیروزه

 

چگونه سنگ فیروزه را زنده کنیم ؟

ابتدای امر باید خدمت شما بگویم که روش هایی که اثر بهتری دارند و البته روش انجام آن پیچیده تر است توسط افراد متخصص و متبحر این کار باید انجام شود در عین حال راه کارهایی رو در زیر برای شارژ سنگ فیروزه یا زنده کردن سنگ فیروزه خدمت شما بیان می کنیم :

1 – سنگ را می توانید با استفاده پودر لباسشویی و آب تمیز کنید. فقط موردی که باید  توجه کنید این است که آبی که استفاده می شود باید گرم باشد.

البته منظور ما از گرم بودن این نیست که حرارت زیادی داشته باشد زیرا حرارت زیاد باعث آسیب دیدن به سنگ فیروزه می شود. همچنین آبی هم که استفاده می کنید باید بدون کلر و تمیز باشد. کلر داشتن آب به سنگ فیروزه آسیب می رساند . برای خشک کردن سنگ فیروزه بهتر است آن را در سطحی قرار دهید که خودش خشک  بشود. در صورتی که خواستید خودتان سنگ فیروزه رو خشک کنید باید از پارچه ای استفاده کنید که خشک باشد و همین طور زبر و خشن نباشد که به سنگ فیروزه آسیب برساند.

2- استفاده از نمک دریا می تواند سنگ را زنده کند. برای این کار یک ظرف را بردارید و در داخل آن نمک دریایی بریزید و سنگ فیروزه خود را درون سنگ نمک قرار دهید تا تخلیه شود.

3 – استفاده از شعله شمع  می تواند برای زنده کردن سنگ  های فیروزه موثر باشد. شعله شمع ناپاکی های سنگ فیروزه رو از بین می برد. این روش نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد و  بی دقتی در این روش  می تواند به آسیب رسیدن به سنگ فیروزه منجر بشود.

4 – استفاده از خاک هم روش دیگری برای شارژ سنگ های فیروزه می باشد .برای این کار باید سنگ فیروزه خودتان را به مدت چند ساعت درون خاک قرار بدهید و سپس آن را بشورید و با رعایت نکاتی که قبلا خدمت شما عرض شد خشک کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.