مهم ترین نکات در استفاده از ست کتری و قوری مسی و خواص آن

ست کتری وقوری مسی
در این مطلب شما را با مهم ترین خواص استفاده از کتری و قوری مسی و نکات مهمی که در استفاده از کتری و قوری مسی باید رعایت کنید آشنا می کنیم.

مس چیست ؟

مس فلزی است که رنگ تقریبا قرمز رنگ می باشد که قدمت آن به 10 هزار سال قبل بر می گردد و پس از فلز آهن و فلز آلومینیوم سومین فلز پرمصرف در جهان می باشد.
در ایران هم معادن مس زیادی وجودی دارد که از مهم ترین آن ها می توان موارد زیر را نام برد:
معدن سرچشمه در کرمان، مس سونگون در آذربایجان شرقی، مس میدوک در کرمان ، مس قلعه زری در خراسان شمالی و…

 

کاربردهای مس چیست ؟

فلز مس به علت خواصی که دارد در بسیاری از صنایع کاربرد دارد که میتوان موارد زیر را به عنوان نمونه نام برد :
صنایع دارویی ،ساخت ظروف مسی،صنعت کاغذسازی، دستگیره های درب و سایر وسایل منزل،الکترومغناطیس و …
خریددمحصولاتستکتریوقوریمسی

برای خرید محصولات مسی برروی دکمه خرید کلیک کنید.

 

خرید آنلاین محصولات مسی

 

 

آشنایی با ظروف مسی

همان طور که در قسمت قبل گفته شد یکی از کاربردهای مس در ساخت ظروف مسی مانند ست کتری و قوری مسی می باشد .
شاید برای شما این سئوال پیش بیاید که علت استفاده از مس درساخت ظروف چیست ؟
جواب این سئوال به ماهیت فلز مس بر می گردد.
مس خاصیت  شکل پذیری بالایی دارد و بهتر از سایر فلزها می توان از آن جهت درست کردن ظروف مسی دلخواه استفاده نمود. همین امر باعث شده است که از فلز مس در ساخت ظروف مسی مانند ست کتری و قوری مسی استفاده شود.
از مهم ترین ظروف مسی  و صنایع دستی مسی که ساخته می شوند عبارتند از :
آجیل خوری مسی،تنگ مسی، جام مسی ، کتری و قوری مسی،قابلمه مسی، گلدان مسی، کشکول مسی، قهوه جوش مسی، سنگاب مسی، دیزی پز مسی و… .
بر روی این ظروف مسی از طرح های زیبا مانند طرح مس و پرداز، طرح مس و خاتم و… استفاده می شود یا بر روی آن هنرهایی مانند فیروزه کوبی ، میناکاری و… استفاده می شود.
ظروف مسی در ایران معمولا در شهرهای اصفهان و زنجان بیشتر از بقیه ی شهرها تولید می شود و صنایع مسی اصفهان و صنایع مسی زنجان بیشتر از بقیه ها شهرت دارد و شما می توانید انواع ظروف مسی با بهترین کیفیت را در این دو شهر پیدا کنید.

 

ست کتری و قوری مسی

یکی از ظروف مسی که پر استفاده است ست کتری وقوری مسی می باشد. شاید برای بعضی از شماها این سئوال پیش بیاید که کتری و قوری مسی خوبه؟ و ارزش خرید دارد یا نه ؟ و خواص کتری و قوری مسی و خواص ظروف مس اصفهان چیست ؟
ست کتری و قوری مسی به علت مس بودن دارای خواص مس نیز می باشد که از دو جهت می توان آن را بررسی کرد:
1 -ست کتری و قوری مسی به علت مس بودن گرما و حرارت را به خوبی منتقل می کند و همین امر باعث می شود گرما به طور یکنواخت به کتری مسی وارد شود .
2 – ست کتری و قوری مسی  به علت مس بودن دارای خواص درمانی مس نیز می باشد که از مهم ترین خواص مس می توان موارد زیر را نام برد :
الف – مس نقش مهمی در تولید کلاژن دارد که باعث جوان سازی پوست صورت می شود.
ب –مس گلبول های سفید خون را افرایش می دهد و همین امر در درمان سریع تر زخم کمک می کند.
ج- مس از نازک شدن موی سر جلوگیری می کند. همچنین احتمال این که موها به صورت زودرس سفید شود را کاهش می دهد .
د-  مس به جذب گلبول های قرمز و بهبود اکسیژن رسانی کمک می کند و برای همین برای درمان کم خونی و علائمی مانند خستگی و ضعف عمومی که مربوط به آن است موثر است .

ست کتریو قوری مسی

 

نکات مورد استفاده در کتری و قوری مسی

 شاید برای شما این سئوال پیش بیاید که نحوه استفاده از کتری مسی چیست  و هنگام استفاده ست کتری و قوری مسی چه نکاتی را باید رعایت کنیم .
برای استفاده از ست کتری و قوری مسی و کلا ظروف مسی بهتر است نکات زیر را رعایت کنیم :
1 – به هیچ عنوان از سیم ظرفششویی برای پاک کردن و تمیز کردن ظروف مسی استفاده نکنید. برای این که قلع را از سطح بیرونی ظروف نابود می کند.
بهتر است از یک اسکاج نرم که درجه ی زبری آن بسیار کم می باشد برای تمیز کردن ست کتری و قوری مس و محصولات مسی استفاده کنید .
2 –برای پاک کردن ظروف مسی می توان از سس گوجه فرنگی یا رب گوجه فرنگی استفاده نمود. برای این کار مقداری از سس گوجه فرنگی را روی پارچه ای که نرم  می باشد بریزید و بعد آن را به آرامی روی  ظروف مسی خود بکشید و بعد از چند دقیقه ظرف مسی خود را بشویید.
3 –برای این که لایه محافظ ظروف مسی از بین نرود بهتر است از ریختن و پختن غذاهای اسیدی و ترش پرهیز بکنید.
4 – ظروف مسی مانند کتری مسی را  بدون آب  و یا روغن و کلا خالی روی حرارت قرار ندهید زیرا جنس کتری قوری مسی و کلا محصولات مسی با سایر جنس ها تفاوت دارد و به بافت ظروف مسی شما آسیب می رسد.
کتری مسی

 


قیمت کتری و قوری مسی

کتری قوری مسی قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد و قیمت انواع کتری مسی را موارد زیر معمولا تعیین می کند:
1 –اولین مسئله در  قیمت ست کتری و قوری مسی به سایز کتری و قوری مسی بر می گردد.هر چه سایز و ابعاد کتری و قوری مسی بیشتر باشد مسلما قیمت بالاتر است.
2 – ممکن است بر روی بعض از کتری و قوری مسی از طرح هایی مانند مس و پرداز استفاده شود که در این صورت در قیمت کتری و قوری مسی تاثیر دارد.
3 – بر روی بعضی از کتری قوری مسی ممکن است حکاکی، چکش کاری، قلمزنی و… انجام شود که در این صورت قیمت کتری و قوری مسی چکشی از کتری و قوری مسی در حالت مشابه بالاتر می باشد.
در قسمت قبل گفتیم که ظروف مسی زنجان و ظروف مسی اصفهان بیشتر ازبقیه شهرها اعتبار دارد و تولید ظروف مسی در این دو شهر بیشتر است بقیه شهرها می باشد.
حال شاید برای شما این سئوال پیش بیاد قیمت کتری قوری مسی زنجان و اصفهان چه تفاوتی دارد و کتری قوری مسی زنجان بهتر است یا اصفهان ؟
در جواب باید بگوییم قیمت کتری قوری مسی زنجان و قیمت کتری قوری مسی اصفهان تقاوت چندانی ندارد و هر دو شهر ست کتری و قوری مسی با کیفیتی تولیدمیکنند.
برای خرید کتری و قوری مسی و خرید اینترنتی ظروف مسی اصفهان حتما به مراکز معتبر فروش محصولات مسی مراجعه کنید یا از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه سوغات پارسی بازدید کنید.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.