منبت کاری روی چوب

منبت کاری روی چوب

يکي از قديمي ترين و ارزنده ترين هنرها و صنايع دستي کهن ايراني که از حدودا 1500 سال پيش در ايران قدمت دارد، هنر منبت و منبت کاری است.

به گفته ي بعضي از باستان شناسان منبت کاري قبل از پادشاهي سلسله ي ساسانيان ابداع شده است، در دوره ي صفويه رونق پيدا کرده و در دوره ي قاجار پيشرفت چشمگيري داشته است.

ناگفته نماند که منبت کاری در زمان اشکانيان هم اصالت خود را حفظ کرده و تحت تاثير هخامنشي آثاري از خود به جا گذاشته است . منبت کاري اصفهان اين تاريخچه را حفظ کرده است.

 

[cmtoc_table_of_contents]

 

منبت کاری چيست ؟

هنر منبت کاری هنري است که منبت کار با ابزار مخصوص به خود طرح هاي متنوع و پيچيده اي را روي چوب کنده کاري مي کند.

درواقع ميتوان اينطور گفت که هنر حکاکي روي چوب را منبت کاري مي گويند. البته منبت کاري سبک هاي مختلفي دارد که از جمله اين سبک ها ميتوان به حکاکي روي چوب، برجسته نمايي روي چوب و پيکر تراشي روي چوب اشاره کرد.

منبت کاری علاوه بر سبک هاي مختلف، روش کار هاي متفاوتي هم دارد که به دو صورت فرنگي و سنتي انجام مي گيرد که به طرح هاي ريز نقش و طرح هاي گياهي منبت کاري سنتي مي گويند و به طرح هايي که درشت هستند و برجستگي دارند منبت کاري فرنگي مي گويند .

از قديم قبل از به وجود آمدن هر گونه مبل يا کمد يا هر وسيله ي چوبي که امروزه با منبت کاري به زيبايي خود افزوده، منبت کاري وجود داشته و از صنايع دستي خاص به شمار مي آمده به اين صورت که منبت کار هنر خود را روي نيزه ها، سپرهاي چوبي و دسته هاي شمشيرها براي جنگجويان پياده سازي مي کرده است.

بعد از ورود اسلام به ايران منبت کاري بيشتر خود را در قالب تزئين منبر ها، پنجره هاي مساجد و رحل قران نشان داده است. امروزه منبت کاري مبل و منبت کاري چوب بيشتر رايج است .

 

منبت کاری

از اساتيد برجسته و به نام هنر منبت کاري مي توان استاد احمد صنيعي ، علي امامي و استاد علي مختاري گلپايگاني را نام برد که در حفظ و تدريس اين هنر زيبا در ايران نقش به سزايي داشته اند.

 

منبت کاري روی چوب

منبت کاري چوب هنري است که از گذشته تا به حال در قالب هاي مختلف وجود داشته و دارد. انتخاب چوب در منبت کاري از اهميت ويژه اي برخوردار است به اين خاطر که چوب جزو اصلي ترين و اوليه ترين مواد منبت کاري است.

بهتر است انتخاب چوب لازم براي منبت کاري از بين چوب درختان جنگلي از جمله شمشاد، گردو، راش، تبريزي و يا بلوط باشد که مناسب ترين آن ها گردو مي باشد به اين دليل که خوش رنگ است، بافت محکمي دارد، خوش مغار است و همچنين دارا ي تنوع رنگ است.

چوب مورد استفاده در منبت کاري بايد مستحکم ، سالم ، يکپارچه ، داراي بافت محکم و مقاوم در برابر کنده کاري باشد تا بتواند زيبايي خود را حفظ کند و بتوان کاري مرغوب به مشتريان ارائه داد .

 

منبت کاری روی چوب

نکته ي مهم ديگر در منبت کاري ، طرح منبت کاري روي چوب است که از طريق چندين روش ميتوان اين کار را انجام داد. به اين صورت که شما هم مي توانيد طرح خود را به صورت ذهني روي چوب نقاشي کنيد يا از طرح هاي منبت کاري که در مجلات و کتاب ها وجود دارد استفاده کنيد

در طول تاريخ رشته ي منبت کاري مورد بي لطفي مردم قرار گرفت و تعداد محدودي از هنرمندان منبت کار رشته ي منبت کاري را ادامه دادند که از جمله آثار با ارزش اين هنرمندان را ميتوانيد در شهر زيبا و تاريخي اصفهان، گلپايگان، شيراز و ديگر شهر هاي تاريخي مشاهده کنيد.

يکي از منبت کاري هايي که اوج ذوق و هنر ايرانيان را نشان مي دهد ميزي است که سطح ان با چوب طبيعي ساخته شده و در اطراف ميز با استفاده از استخوان يا صدف برجستگي هايي که به زيبايي آن ميز مي افزايد، ايجاد کردند که اين ميز توانست نشان پر افتخار ترين مدال را در نمايشگاه هاي جهاني به خود اختصاص دهد.

جالب است که بدانيد در گذشته عده اي از باستان شناسان فرصت طلب ادعا داشتند که منبت کاري هنري است که متعلق به يونانيان بوده است که با گذشت زمان با کشف حکاکي هايي که بسيار ماهرانه روي مهرهاي استوانه اي که متعلق به پادشاهان ايراني بود دريافتند که اين ادعا بسيار پوچ است و اين هنر منبت کاري از ابتدا متعلق به ايرانيان بوده و هست.

 

منبت کاری در اصفهان

از زمان صفويه به دليل اينکه پايتخت پادشاهان صفوي و مرکز کشور ايران اصفهان بوده ، منبت کاري به خاطر ساخت کاخ هاي سلطنتي و بناهاي تاريخي در اصفهان رونق پيدا کرد.

در پي رونق پيدا کردن منبت کاري در اصفهان ، اين شهر و به خصوص گلپايگان مرکز تجمع هنرمندان اين رشته قرار گرفت. اما پيشرفت چشمگير آن در زمان حکومت قاجاريه بود.

به اين خاطر که براي اولين بار مبل و صندلي در دوره ي قاجاريه بود که به خانه ها راه پيدا کرد . از جمله هنرمندان به نام و چيره دست اصفهان ميتوان استاد کمال مسائلي، استاد ابراهيم دالوند، استاد عبدالله باقري و استاد يعقوب جابري را نام برد.

 

منبت کاری در اصفهان

برای خرید صنایع دستی اصفهان بر روی دکمه خرید آنلاین کلیک کنید

خرید آنلاین صنایع دستی اصفهان

ابزار منبت کاری

منبت کاري هنري است که تهيه ي ابزار آن هزينه ي زيادي را در بر نمي گيرد. شما با تهيه ي چند مغار و يک ميز کار و لوازم مورد نياز ديگر مي توانيد منبت کاري خود را شروع کنيد.

براي آشنايي بيشتر چند نوع از ابزار منبت کاري را به شما معرفي مي کنيم. از جمله ي اين ابزار منبت کاري ميتوان چکش، گيره يا همان پيچ دستي، مغار تخت، مغار شفره، مغار گلويي، مغار نيم باز، ميز کار، انواع و اقسام چوب ساب، سمباده، اره ، سوهان، پرگار، گونيا، رنده را نام برد.

البته در قديم منبت با چاقو انجام مي گرفت اما امروزه با پيشرفت تمدن غرب در ايران ابزار هاي جديد تري براي منبت کاري مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

ابزار منبت کاری

روش کار منبت کاری به شکل زير انجام مي شود :

  • مرحله ي اول انتخاب طرح هاي منبت کاري و آماده سازي چوب مناسب براي منبت کاری است
  • مرحله ي دوم پياده سازي طرح انتخابي براي منبت کاري روي چوب است که هم ميتوان با دست طراحي کرد و هم ميتوان طرح را روي چوب چسباند.
  • مرحله ي سوم مرحله ي دوربري است که در اينجا اول خطوط اصلي طرح دوربري مي شود و بعد از آن زمينه ي اطراف نقش ها کنده کاري مي شود .
  • مرحله ي چهارم با توجه به طرح با مغاري که مناسب طرح است شروع به برداشتن چوب هاي اضافي کنار زمينه و بعد چوب هاي اضافي در بخش مياني مي کنيم .
  • و در مرحله ي آخر بعد از اين که زمينه ي کار را تراشيديم ، ساخت و ساز خود را با انتخاب مغار مناسب شروع مي کنيم .

نکته ي بسيار قابل توجه در نگهداري از محصولات منبت کاری شده اين است که از آن ها در برابر رطوبت، حرارت، اشعه ي خورشيد، اشياي تيز و مواد شيميايي محافظت کنيد.

 

خرید محصولات منبت کاری

برای خرید محصولات منبت کاری راه های زیادی وجود دارد. یکی از راه های آسان و مطمئن برای خرید محصولات منبت کاری و سایر صنایع دستی مراجعه به فروشگاه های اینترنتی معتبر همانند فروشگاه سوغات پارسی است.

این فروشگاه ها دارای مجوزهای مربوطه هستند و در آن می توانید انواع صنایع دستی را از برندهای معتبر و با کیفیت داشته باشید.

ارتباط با ما در واتس اپ
مکالمه را شروع کنید
برای ارتباط با ما در واتس اپ بر روی پشتیبان مشتریان در قسمت پایین کلیک کنید
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.