معرق کاری چوب

معرق کاری چوب

هنر معرق در واقع همان هنر موزاییک است. معنای لغوی آن به معنی تکه تکه و یا رگه رگه است. معرق هر چیزی است که رگه دار باشد. معرق کاری معمولا بر روی چوب انجام می شود.

[cmtoc_table_of_contents]

 

معرق کاری

معرق چوب یکی از با ارزش ترین و ظریف ترین هنرهای صنایع دستی است. معرق چوب به معنی ایجاد نقش و طرح می باشد که آنها را به وسیله برش چوب ها و تکه های چوب برش داده رنگی و قرار دادن آنها در کنار هم به دست می آورند.

ممکن است در معرق کاری از مصالح دیگری مانند خاتم،صدف،فلز،فیبر استفاده شود. این مصالح بر روی بدنه چوبی یا پلی استر کار می شوند.

اگر بخواهیم تاریخچه معرق کاری را بررسی کنیم باید گفت کلمه معرق یک واژه عربی است که در زمان حمله اعراب به ایران به زبان کشور ما وارد شد.

البته می توان تاریخچه هنر معرق کاری یا معرق چوب را متعلق به ایران باستان بدانیم که در دروان قبل از اسلام به آن موزاییک می گفتن و این یک کلمه یونانی است.

در یونان باستان قطعات کوچم فلزات، سنگ و چوب را در کنار یکدیگر قرار میداده اند و از آن ها برای تزیین موزه استفاده می کردند. این هنر در دوران بیزانس اوج گرفت و در کلیساها رواج یافت.

اگر بخواهیم ریشه این هنر را در ایران پیدا کنیم باید گفت متاسفانه به دلیل عدم وجود آثار معرق کاری چوب از دوران باستان نمی توان دقیقا تاریخچه آن را مشاهده کرد به همین خاطر اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

چوب ناپایدار است به همین دلیل با گذشت زمان از بین می رود و هر چه قدیمی تر باشد کمتر یافت می شود.البته معرق کاشی نیز وجود دارد. اما معروف ترین آن معرق چوب می باشد. این هنر در شهرهای اصفهان، یزد و کاشان به صورت حرفه ای انجام می پذیرد.


برای خرید محصولات چوبی معرق کاری چرم بر روی دکمه خرید آنلاین کلیک کنید

خرید آنلاین محصولات چوی معرق

 

معرق کاشی قبل تر از معرق چوب انجام می شده است. برخی بر این باورند معرق چوب برگرفته از معرق کاشی است. قدیمی ترین نمونه های معرق چوب ایران در شهر سوخته پیدا شده است.

باید گفت که هنر معرق روی چوب در تزیین پنجره، در،مبلمان و میز استفاده می شده است.معرق کاری چوب با استفاده از چوب های مخصوص برای این کار صورت میگیرد.

این چوب ها معمولا چوب های آبنوس، فوفل، گلابی و سنجد و توت هستند. ممکن است برای معرق کاری از مصالح دیگی به جای چوب استفاده شود مانند صدف، استخوان شیر، عاج فیل یا فلزات. اصیل ترین نوع معرق کاری بر روی چوب است.

معرق کاری

 

معرق کاری چوب

این هنر بر روی چوب دارای زمان های تاریخی متفاوتی است که آنها را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

 1.     قبل از اسلام(شامل تمدن‌هاي باستاني ايران)
 2.    قرون اوليه ي اسلام( شامل سلسله‌هاي آل بويه، خوارزمشاهيان، سامانيان)
 3.    دوران مياني اسلام (شامل سلسله‌هاي سلجوقي ، ايلخاني، تيموري)
 4.     دوران صفويه
 5.    دوران زنديه، افشار، قاجار
 6.     دوران معاصر

دوره سلوکیان، اشکانی و هخامنشی تمامی آثار معرق کاری تقریبا مشابه هستند. در دوره ساسانی کلاف های چوبی در ساختمان ها استفاده شده است.

در این دوره از نوعی رویه کوبی چوبی استفاده شده است که در آنها نقوش انتزاعی و یا هندسی به چشم میخورد.در دوره سلجوقیان هنر معرق کاری چوب بیشتر کامل شد.

در قرن هشتم دو قرن بعد از سلجوقیان این هنر کامل تر شد. در این دوران اجزا و قطعات چوب معرق کوچک تر شده و زیباترین اشکال هندسی به وجود آمدند. هنر معرق کاری چوب در قرن های نهم و دهم بیار ترقی پیدا کرد و در دوران صفوی به اوج شهرت خود رسید که در شهرهای اصفهان، یزد و سمرقند به اوج خود رسیدند.

نمونه معرق کاری

معرق جوب در دوره قاجار بیشتر بر روی مبلمان به چشم میخورد و چوب های مفتولی فلزی در کنار و حاشیه های قطعات به کار رفته است. بعد از آن نیز این هنردر کنار هنر منبت کاری اوج گرفت و همچنان ادامه دارد. اولین کارگاه معرق کاری در سال 1310 تاسیس شد.

 

انواع معرق کاری

 1. معرق زمینه پلی استر
 2. معرق زمینه چوب

معرق چوب هنری است که به صورت تزیینی و کاربردی هر دو قابل استفاده است. معرق چوب تزیینی به صورت تابلوهای زیبا و ظریف است که به دیوار آویزان می شود و معرق چوب کاربردی برای ساختن انواع صفحه میز، جام درب، پارکت، سقف و راه پله استفاده میشود و نمای بسیار زیبایی به ساختمان می دهد.

 

مواد و ابزار معرق کاری روی چوب

استفاده از انواع چوب های رنگی مانند سنجد، عناب، گردو،اقاقیا،توت،آبنوس و …این چوب ها را باید در ابعاد و اندازه های مختلف برش داده و به قطر 5 میلیمتر برش بزنید؛ سپس آنها را خشک کرده و برای استفاده در اختیار معرق کاران بگذارید.

 

مصالح غیر چوبی در معرق کاری

•    استخوان، صدف و عاج فیل.
•    خاتم، مس و برنج.

 

ابزارآلات مورد نیاز در معرق کاری روی چوب

 1.  میز کار
 2.   تخته پیکار
 3. کمان اره: کمان اره از چند قسمت تشکیل شده مانند دسته، کمان وپیچ که برای برش چوب و فلزات استفاده میشود.
 4. تیغه اره مویی
 5.  چکش
 6. گازانبر:وسیله ای فلزی که دو دسته و دو لبه قوس دار دارد و برای بیرون آوردن میخ از چوب ها استفاده می شود.
 7.   چسب که خود نیز شامل سه نوع می باشد: چسب فوری، چسب چوب و چسب کاغذی.
 8. میخ که خود دارای سه نوع می باشد: میخ سایه، میخ سنجاقی، میخ کبریتی.
 9.  دستگاه پولیش: در چند مرحله برای پولیش کردن و سمباده سطح معرق استفاده میکنند.
 10.  سمباده: برای صاف کردن سطح معرق و برای چوب زدایی.
 11.  کمپرسور: برای پاشیدن رنگ  و پلی استر بر روی سطح.
 12. بتونه : برای بتونه و صاف کردن دور و پشت کار.
 13. رزین:خمیری که به راحتی با رنگ مشکی مخوط می شود و روی سطح معرق میریزد.
 14.  پلی استر: یک نوع خمیر شفاف.
 15. پولیش سفید و قرمز: برای براق کردن سطح پلی استر استفاده می شود که با پوست بره و یا کله نمد روی سطح معرق را صیقل میدهند.

 

ابزار معرق کاری

 

مراحل معرق کاری روی چوب

ابتدا باید طرح خود را بر روی تخته ای سه لایه با چسسب بچسبانید. بعد از آن باید با یک کمان اره طرح را بر روی تخته پیشکار خود بریده و سپس قطعات کوچک را با میخ بر روی چوب های رنگی نصب کنید.
با کمان اره و یک تیغه اره مویی دور مدل را برش داده و سپس قطعات برش داده شده را با چسب چوب بر روی زمینه در جای خود بچسبانید.

چسب چوب داری آب می باشد و باعث می شود چوب تاب بر میدارد. برای اینکه چوب ها تاب برندارد با میخ سایه کناره های چوب را به زمین نصب کنید تا چسب آن خشک شود.

 

مراحل معرق کاری روی چوب

در معرق کاری برخی مواقع از فلز، مس و یا عاج استفاده می شود. بعد از اینکه کار تمام می شود دور زمینه کار را با چسب کاغذی باید بچسبانید تا به صورت یک قالب در بیاید خمیر رزین را درست کرده بر روی زمینه بریزید. بعد از اینکه خشک شد با دستگاه پولیش روی سطح کار را باید سمباده زبر بزنید تا سطح کار یکدست شود و پستی و بلندی نداشته باشد.

 

معرق کاری

 

در آخرین مرحله سمباده نرم میزنند تا خط های به جا مانده از سمباده زبر از بین بروند. پلی استر را درست کنید و سپس بوسیله کمپرسور روی کار باید بپاشید و اجازه دهید تا خشک شود.

به وسیله سمباده لرزان چربی های روی کار را از بین ببرید و با کاغذ سطح کار را با خمیر پولیش قرمز و سفید بزنید.در این مرحله از معرق کاری پوست بره روی سطح کا را شیر پولیش زده تا براق شود و جلا پیدا کند.

باید دور و پشت کار را بتونه کنید و بعد از خشک شدن  آن از مخلوط رنگ فوری و تینر استفاده کنید و با کمپرسور رنگ را روی سطح بپاشید.

 

معرق چوب

 

معرق چوب با کیفیت چه ویژگی هایی دارا است؟

برای معرق کاری چوب باید چوب های خشک استفاده کنید اگر چوب خیس باشد پس از اینکه خشک شود به صورت قابل توجهی تغییر ابعاد می دهد و یا تاب بر میدارد.

 1.   سطح تابلو معرق کاری شده باید کاملا یکدست و صیقلی شده باشد.
 2.     بسیار مهم است که تکه های چوب برش داده شد با دقت در کنار هم قرار گرفته باشند بدون اینکه میان آن ها شکافی باشد.
 3.    استفاده از استخوان،فلز و یا صدف باید طوری باشد که نمای تکه های چوبی را از بین نبرد.
 4.  اگر فلزی استفاده مییکنید باید ضخامت ورقه فلزی با لایه چوبی یکسان باشد تا نتیجه کار معرق کاری صاف و یکنواخت باشد.
 5.   چسب چوب اگر خشک شود به صورت دانه های سفیدک باقی می ماند و این کار باعث ایجاد سفیدک در کار می شود.
 6.   یک تابلو معرق چوب هر چقدر دارای تکه های  کوچک تر باشد این تابلو دارای ارزش بیشتری می باشد.

 

خرید محصولات چوبی معرق

امروزه فروشگاه های صنایع دستی معتبری در سراسر کشور وجود دارند که می توانید خرید محصولات چوبی معرق خود را انجام دهید.

یکی از راه های مطمئن برای خرید محصولات معرق کاری شده ، مراجعه به فروشگاه های اینترنتی معتبر همانند فروشگاه سوغات پارسی است که سال ها است در این زمینه فعالیت می کنند و دارای مجوزهای مربوطه هم هستند و این خیال شما را بابت خرید انواع صنایع دستی از جمله محصولات معرق کاری شده راحت می کند.

ارتباط با ما در واتس اپ
مکالمه را شروع کنید
برای ارتباط با ما در واتس اپ بر روی پشتیبان مشتریان در قسمت پایین کلیک کنید
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.