ساخت و قلمزنی نقره در صنایع دستی اصفهان

ساخت و قلمزنی نقره در صنایع دستی اصفهان

اگر به تاريخچه ي قلمزنی نگاه کنيم متوجه مي شويم که قلمزنی از سال هاي دور در ايران انجام مي گرفته است. ساخت اشيا با نقره و مس و قلمزني بر روي آنها از ساليان دور رواج داشته است.

قلمزنی بر روي نقره و ديگر صنايع دستي در شهرهايي مانند اصفهان و شيراز و تبريز همچنان رواج دارد و با استقبال توريست ها رو به رو مي شود اما توليد و قلمزنی نقره از ويژگي هايي برخوردار است که در هر شهر با شهر ديگر متفاوت است که در اينجا به بررسي آن مي پردازيم.

 

 

ساخت و قلمزنی نقره در اصفهان

قلمزنی بر روي نقره از سابقه و پيشينه قابل توجهي بر خوردار است. تعداد کساني که در اصفهان به هنر قلمزني مشغول هستند زياد است و اين هنر در شهر اصفهان زنده مانده است و همچنان مورد استقبال عموم قرار مي گيرد.

در صنايع دستي اصفهان قلمزنی بر روي فلزات رواج دارد و به همين دليل توليد در اصفهان بيشتر از شهر هاي ديگر است و يکي از سوغات اصفهان محسوب مي شود.

 

قلمزنی در شيراز

شيراز هم از شهرهايي است که در توليد و قلمزني نقره از قدمت بالايي برخوردار است اما با گذشت زمان و بالا رفتن قيمت فلز نقره کار بر روي نقره در اين شهر کمرنگ شده است.

چيزي که در طراحي هاي قلمزنی به صورت معمول رواج دارد اين است که ابتدا طرح را به صورت ذهني بر روي فلز پياده سازي مي کنند و سپس با استفاده از چکش و قلم آهني قلمزنی بر روي نقره را شروع مي نمايند.

 

قلمزنی در تبريز

اين صنعت در شهر تبريز نيز رواج داشته است اما مانند قلمزني در شيراز ديگر از رونق چنداني برخوردار نيست و کمرنگ شده است توليد و فروش صنعت قلم زنی بر روي نقره طرفدار زيادي در اين شهر ندارد.

 

قلمزنی تبریز

برای خرید ظروف قلمزنی نقره  اصفهان اینجا کلیک کنید

خرید آنلاین صنایع دستی قلمزنی نقره

 

قلمزني بر روي نقره در دو مرحله انجام مي شود .

1- کارگاه ساخت
2-کارگاه قلمزني

 

ساخت محصولات نقره

در ساخت نقره به طور قطع اولين چيزي که مورد نياز است فلز نقره با عيار 84 است که معمولا به صورت ورق نقره و يا سکه هاي نقره و اشيا قديمي در دسترس کارگاه ها قرار مي گيرد.

در مرحله ي اول نقره را ذوب مي کنند و نقره ي ذوب شده را به صورت ورق و يا به صورت شمش در مي آورند و اگر به صورت شمش باشد آنها را به ورق نقره تبديل مي کنند .

سپس با استفاده از قيچي ورق را به اندازه ي دلخواهمان برش مي دهيم و سپس آن را لحيم مي نماييم.

پس از لحيم کردن بايد شکل دلخواهمان را روي ورق نقره پياده سازي کنيم پس به کمک چکش، شکل ظرف دلخواهمان را به ورق نقره ي لحيم شده مي دهيم.

به طور معمول وسايلي که با نقره ساخته مي شوند شامل: گلدان ، شمعدان ،قاب عکس و … مي باشد.

 

قلمزنی محصولات نقره

پس از اينکه مرحله ي اول يعني ساخت محصول نقره به پايان رسيد وارد مرحله ي دوم يعني قلمزني مي شويم .در اين مرحله اولين چيزي که مورد توجه است طرحي است که بايد با در نظر گرفتن ظرف انتخاب شود.

به طور معمول طرح هايي که براي ظروف انتخاب مي شوند به صورت ذهني هستند که بر روي ظرف ابتدا پياده سازي مي شود و سپس آن را با قلم و چکش آهني بر روي ظرف پياده سازي مي نمايند.

البته قلم هايي که استفاده مي شود را خود صنعتگران مي سازند بعد از اين که مرحله ي قلمزني بر روي نقره به پايان رسيد وارد مرحله ي پرداخت و صيقل دادن نقره مي شويم.

در اين مرحله براق سازي و پرداخت در کارگاه اتفاق مي افتد و ظرف توليد شده آماده ي ارائه به بازار مي شود. در بعضي از اين ظروف مرحله ي پرداخت نيز انجام مي شود که باعث مي شود رنگ نقره با هوا اکسيد نشده و رنگ آن هميشه ثابت و براق باقي بماند.

 

پرداهخت قلمزنی

 

وسايلي را که نقره کار ها از آن استفاده مي کنند شامل :

انواع چکش ها،انواع گيره ها، سندان، قلم هاي فلزي، قيچي، مته و سوهان و … مي باشد.

طرح هايي که بر روي نقره حکاکي مي شود به طور معمول به دو دسته تقسيم مي شود که شامل طرح گل و مرغ و طرح چهره مي باشد که هرکس بنا به سليقه ي خود طرح مورد پسندش را خريداري مي نمايد.

 

خرید صنایع دستی قلمزنی نقره

امروزه کارگاه های زیادی در کشور وجود دارند که ساخت و قلمزنی نقره را انجام می دهند. شما می توانید به مراکز فروش صنایع دستی در شهر خود مراجعه و انواع محصولات قلمزنی نقره که مد نظرتان است را خریداری کنید.

در صورتی که به این مراکز دسترسی ندارید یکی از بهترین و ساده ترین راه حل ها خرید اینترنتی صنایع دستی از جمله محصولات قلمزنی از فروشگاه های اینترنتی معتبر همانند فروشگاه سوغات پارسی است.

این فروشگاه ها دارای نماد اعتماد الکترونیک  هستند و شما می توانید انواع صنایع دستی اصل را از برندهای معتبر تهیه کنید.

ارتباط با ما در واتس اپ
مکالمه را شروع کنید
برای ارتباط با ما در واتس اپ بر روی پشتیبان مشتریان در قسمت پایین کلیک کنید
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.