خاتم کاری روی مس

خاتم کاری روی مس

خاتم کاری یکی از زیباترین و قدیمی ترین صنایع دستی ایران است .
در این مطلب شما را با هنر خاتم کاری ، آموزش خاتم کاری روی مس، صنایع دستی مس و خاتم اصفهان از جمله قندان، شکلات خوری، گلدان و مهم ترین نکات در خرید ظروف مس و خاتم آشنا کنیم.
خاتم کاری به هنر آراستن شی های گوناگون به صورت موزاییک با مثلث های کوچک گفته می شود. طرح های گوناگونی که از خاتم کاری وجود دارد همیشه به صورت شکل های منظم هندسی است.
این شکل های هندسی را از کنار هم قرار دادن مثلث های کوچک درست می کنند.
یک سئوالی که همیشه وجود دارد است این است که تاریخ پیدایش خاتم کاری چه زمانی است ؟
در جواب باید بگویم که تاریخ دقیقی برای پیدایش هنر خاتم کاری وجود ندارد!!! و فقط افسانه ای در این زمینه است که می گوید پیدایش هنر خاتم کاری معجزه ی حضرت ابراهیم بوده است .

خرید صنایع دستی مس و خاتم اصفهان

برای خرید محصولات مسی خاتم کاری روی دکمه خرید آنلاین کلیک کنید

خرید آنلاین خاتم کاری اصفهان

اولین آثار خاتم کاری در شهر عین الصیره در نزدیکی قاهره پایتخت مصر می باشد که چند قطعه ولوح پیدا شده است که با استفاده از چوب و استخوان روی آن ها موزائیک کاری شده بود.
اگر بخواهیم تاریخ پیدایش هنر خاتم کاری را در ایران بررسی کنیم به منبر خاتم کاری در مسجد جامع عتیق شیراز می رسیم که بیش از 1000 سال قدمت دارد.
شهر شیراز را می توان خاستگاه و شروع هنر خاتم کاری در ایران دانست . هر چند که بعد ها هنر خاتم کاری از شیراز به اصفهان منتقل شد.

هنر خاتم کاری به علت زیبایی هایی که دارد هنرمندان زیادی را به خود جذب کرده است .
خاتم کاری را بر روی سطوح مختلفی می توان انجام داد اما خاتم کاری روی چوب و خاتم کاری روی مس از معروف ترین ظروف خاتم کاری هستند.

 

 

خاتم کاری روی چوب

ست محصولات خاتم کاری روی چوب

همانطور که در قسمت قبل قبل شد یکی از زیر ساخت های که در خاتم کاری اصفهان مورد استفاده قرار می گیرد چوب است.
از آن جا که چوب نسبت به مس قیمت کمتری دارد، قیمت محصولات خاتم کاری روی چوب کمتر از قیمت محصولات خاتم کاری روی مس است .
برای تهیه یک محصول خاتم کاری چوبی از چوب های گوناگونی استفاده می شود.
از معروف ترین چوب های مورد استفاده در خاتم کاری اصفهان می توان موارد زیر را نام برد:
چوب گرد، چوب فوفل، چول عناب، چوب ماهاگونی،چوب شمشاد، چوب نارنج، چوب تبریزی، چوب آلوچه، چوب افرا و… .

 

ظروف خاتم کاری اصفهان

تنوع ظروف خاتم کاری اصفهان بسیار زیاد و متنوع است و تقریبا هر سلیقه ای را پوشش می دهد.
از معروف ترین ظروف خاتم کاری اصفهان بر روی چوب که در کارگاه های تولید صنایع دستی تولید می شوند به موارد زیر می توان اشاره نمود:
جعبه جواهرات، سطل، جا دستمال کاغذی، جعبه سکه، خودکار، جا کارد و قاشق، شکلات خوری، صفحه شطرنج و تخته نرد، قلمدان، سورمه دان، ساعت و… .

 

آموزش خاتم کاری روی مس

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد زیر ساخت مس یکی از معروف ترین زیرساخت ها در ساخت ظروف خاتم کاری اصفهان است.
در این قسمت برای آشنایی بیشتر شما با صنایع دستی خاتم کاری اصفهان، مراحل تولید صنایع دستی مس و خاتم اصفهان را توضیح می دهیم.
یکی از مهم ترین چیزها در خاتم کاری روی مس انتخاب مواد اولیه خاتم کاری و همچنین وسایل خاتم کاری است.

 

مواد اولیه خاتم کاری اصفهان

از مهم ترین موادی که در هنر خاتم کاری روی مس مورد استفاده قرار می گیرد می توان موارد زیر را نام برد :
انواع چوب ها ،استخوان، فلزات ، لاک ، سریشم ، صدف ، نخ پرک

 

وسایل خاتم کاری اصفهان

مهم ترین وسایلی که در خاتم کاری خاتم روی استفاده می شود عبارتند از :
چکش، سوهان، گاز انبر، ظرف رنگرزی، قلم مو ،قیچی مخصوص بریدن مفتول های فلزی، پیچ گوشتی، سمباده و… .

 

روش تولید خاتم

در ابتدا لازم است توضیح دهیم که خاتم کاری هنری است که دقت و ظرافت هنرمند در آن حرف اول را می زند و چه بسا یک اشتباه هر چند کوچک کل نتیجه ی کار را خراب کند .
ابتدا انواع چوب ها و استخوان هایی را که لازم است تهیه می کنند.
استخوان هایی که استفاده می شود معمولا استخوان شتر و استخوان اسب می باشد.
بعد از تهیه چوب و استخوان های مورد نظر آن ها را با ابزارهای مخصوصی که وجود دارد به طول و قطری که مورد نظر است برش می دهند و مثلث هایی را با آن ایجاد می کنند. با استفاده از سوهان کاری تمام ضلع هایی رو که مد نظر و مطابق طرح است را درست می کنند.
برای درست کردن خاتم ابتدا باید طرح آن توسط هنرمند خاتم کاری کشیده شود و مثلث های چوبی ،استخوانی و فلزی که ایجاد شده است با استفاده از هنر هنرمند با استفاده از سریشم که یک نوع چسب مخصوص می باشد کنار هم قرار می گیرند و چسبانده می شوند.
سپس با نخ آن ها را محکم می کنند. با انجام این کار به اصطلاح پره درست می شود. بعد از چند ساعت از این کار که گذشت نخ ها را باز می کنند و ضلع های طرحی که سوهان کاری شده است و تعدادی از پره هایی که ساخته شده را دوباره کنار هم قرار می دهند و با چسب می چسبانند.
در مرحله بعد که به گل پیچی هم معروف است یک شش ضلعی بسیار منظم ایجاد می شود که به شمسه هم معروف است.
اطراف هر کدام از شش ضلعی ، 6 سیم به وسیله چسب چسبانده می شود وبا نخ آن را محکم می کنندو نتیجه آن طرح ستاره ای است که ایجاد می شود.
این طرح ها رو تا جایی که لازم باشد تکرار می کنند تا به اندازه ی طرحی که مد نظر هنرمند است در آمده باشد و سپس آن را زیر فشار و پرس قرار می دهند.
با انجام چند مرحله برش کاری و چسباندن لایه های چوب (که بسیار نازک هم می باشد) در اطراف آن ، طرح اولیه ای که برای خاتم مورد نیاز است ایجاد می شود.

در ادامه شما را با 3 تا از معروف ترین صنایع دستی مس و خاتم اصفهان آشنا می کنیم.

 

شکلات خوری مسی خاتم کاری

شکلات خوری مسی طرح خاتم

شکلات خوری مسی یکی از محصولات خاتم کاری اصفهان است که در فروشگاه های فروش صنایع دستی مس و خاتم اصفهان عرضه می شود.
شما می توانید انواع شکلات ها و تنقلات مد نظراتان را درون شکلات خوری مسی با ظاهر زیبا و جذابش قرار دهید و یک پذیرایی شایسته و در خورشان از مهمانان خود داشته باشید.
شکلات خوری مسی را در شکل های گوناگون به صورت پایه دار و بدون پایه با سایزهای گوناگون تولید می کنند تا هرکس بنا بر سلیقه و نیاز خود بتواند شکلات خوری مس و خاتم خود را انتخاب کنید.

 

گلدان مسی خاتم کاری

گلدان مسی طرح خاتم

یکی از صنایع دستی مس و خاتم اصفهان گلدان ها هستند.
امروزه انواع گل های زیبا چه به صورت طبیعی و چه به صورت مصنوعی وجود دارند که می توانید درون گلدان مسی خاتم کاری قرار دهید.
ترکیب زیبایی گل ها و زیبایی گلدان مسی خاتم کاری باعث می شود گلدان مسی خاتم کاری در هر محیطی قرار بگیرد به جذابیت های بصری آن محیط اضافه کند.
البته می توانید از خود گلدان مسی طرح خاتم به تنهایی به عنوان وسیله تزیینی در خانه، محل کار و… هم استفاده کنید.

 

قندان مسی خاتم کاری

قندان مسی خاتم کاری

چای یک از نوشیدنی های مورد علاقه ی ما ایرانی ها است که تقریبا در اکثر میهمانی ها برای پذیرای مورد استفاده قرار می گیرد.
قندان مسی خاتم کاری یکی از محصولات خاتم کاری اصفهان است که در پذیرایی از مهمانان می توانید از آن استفاده کنید و چون ظاهر زیبایی دارد حس مثبت و لذت بخشی را هم برای خودتان و هم میهمانانتان ایجاد می کند.

 

خرید ظروف مس و خاتم

حال که با خاتم کاری اصفهان و صنایع دستی مس و خاتم اصفهان آشنا شدید این سئوال به وجود می آید که قیمت ظروف خاتم کاری روی مس چقدر است و چه عواملی قیمت خاتم کاری روی مس را تعیین می کند؟
در پاسخ به این سئوال باید چند فاکتور را در نظر گرفت که عبارتند از :
1 – همانطور که گفتیم خاتم کاری روی مس هنری است که دقت و ظرافت هنرمند حرف اول را می زند. پس هر چه طرح ها و مثلث هایی که ایجاد می شود با ظرافت و دقت بیش تری تولید شده باشد قیمت خاتم کاری روی مس بالاتر می شود.
2- بعد از برند ها مانند خاتم کاری روی مس آقاجانی به علت سابقه و فعالیت و همچنین کیفیتی که در کار خود دارند قیمت مس خاتم کاری شده آن ها نسبتا بالاتر می باشد.
3 – سایز و ابعادی که محصول خاتم کاری تولید می شود در قیمت ظروف خاتم کاری روی مس تاثیر دارد.
4- مواد اولیه ای که در ساخت یک محصول خاتم کاری روی مس به کار می رود نیز در قیمت خاتم کاری روی مس تاثیر دارد و ممکن است برای انجام یک کار نیاز باشد مثلا از چوب های گران قیمت استفاده شود که در این صورت قیمت ظروف مسی خاتم کاری بالاتر می رود.
مواردی که بالا گفته شده از مهم ترین عوامل در تعیین قیمت خاتم کاری روی مس بود. با این حال شاید تشخیص مرغوبیت خاتم کاری روی مس برای شما سخت باشد.
برای خرید صنایع دستی مس و خاتم حتما به مراکز فروش معتبری که در شهر خود وجود دارد مراجعه کنید یا از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه سوغات پارسی خرید ظروف مس و خاتم و سایر صنایع دستی که مدنظرتان است را انجام دهید تا خیالتان از بابت کیفیت و قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان راحت باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.